Conferința organizată  de Asociația Sofia Development în cadrul proiectului „Coaliția de mesageri pozitivi pentru a combate discursul de ură în mediul online”, cofinanțat prin programul Drepturi, Egalitate și Cetățenie al Uniunii Europene, a avut loc la Sofia în perioada 21 – 22 iunie 2018. A adunat o sută de participanți și vorbitori din 10 țări: Bulgaria, Marea Britanie, Grecia, Georgia, Italia, România, Rwanda, Croația și Republica Cehă, printre ei vicepreședintele Bulgariei, d-na Iliyana Yotova, viceprimarul orașului Sofia, dl. Todor Chobanov și miniștrii adjuncți, d-nele Monika Panayotova și Denitsa Sacheva.

Conferința a inclus diverse formate: discuții în sesiuni, ateliere despre arta povestirii, campanii de social media, modalități de suport a victimelor discursului de ură, surse de inspirație pentru a combate ura din mediul online, o expoziție foto și jocuri interactive.

Concluzia conferinței: dacă fenomenul urii din mediul online este unul global, atunci și răspunsul societal trebuie să fie la fel de global și unit. „Într-o criză a migrației, agresiunea, ura și negarea înfloresc”, a spus Iliyana Yotova subliniind că cea mai importantă bătălie pe care o înfruntăm este cea asupra punctului de vedere al tinerilor.

Potrivit lui Malina Edreva, membru al Consiliului municipal al Sofiei, cea mai mare provocare a autorităților este de a crea un climat favorabil: „Suntem consecvenți într-o politică de promovare și respect reciproc în orașul nostru. Totuși, paralel cu orașul nostru fizic există un oraș digital care integrează informații și creează spații publice. Prin urmare, este esențial să îmbunătățim sprijinul acordat ONG-urilor care activează în acest domeniu, să promovăm exemple pozitive și să depunem eforturi specifice pentru a construi tehnologii de care să beneficiem cu toții”.